ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրակությունը Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ Բոլեսլավ Պիրշտուկի ուղեկցությամբ սեպտեմբերի 25-ին այցելել է Բրեստի ամրոց-հուշահամալիր եւ ծաղիկներ խոնարհել Բրեստի ամրոցի պաշտպանության համար զոհված խորհրդային զինվորի հիշատակին:
Ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելել է նաեւ Բրեստում տեղադրված հայ զինվորների հիշատակին նվիրված խաչքարին ու հարգանքի տուրք մատուցել:
Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է. «Հայրենական պատերազմի առաջին օրերից տասնյակ հազարավոր հայ զինվորներ մեկնեցին ռազմաճակատ՝ պաշտպանելով մեր ընդհանուր հայրենիքը ֆաշիզմից: Վեց հարյուր հազար հայ զինվորներից ավելի քան երեք հարյուր հազարը ռազմաճակատից չվերադարձան: Նրանցից շատերը զոհվեցին Բելառուսի ազատագրման ժամանակ: Պաշտպանելով Բրեստը եւ Մինսկը՝ նրանք պաշտպանում էին նաեւ Երեւանն ու ողջ Հայաստանը: Հավերժ փառք նրանց հիշատակին»:
Նշենք, որ Բելառուսի ազատագրման «Բագրատիոն» ռազմական գործողության ղեկավարներից մեկը հռչակավոր հայ զորավար մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանն էր:

25 сентября делегация во главе с вице-спикером НС Эдуардом Шармазановым в сопровождении заместителя председателя Палаты представителей НС РБ Болеславом Пирштуком посетила мемориал “Брестская крепость-герой” и возложила цветы в память павших при обороне Бреста советских солдат.
Делегация НС посетила также установленный в Бресте хачкар в честь   воинов-армян и почтила их память.
Эдуард Шармазанов, в частности, отметил: “С первых же дней Великой Отечественной войны тысячи армянских солдат отправились на фронт, на защиту нашей общей родины от фашизма. Из шестисот тысяч армянских бойцов более трехсот тысяч не вернулись с фронта. Многие из них погибли в ходе освобождения Беларуси. Защищая Брест и Минск, армянские солдаты защищали также Ереван и всю Армению. Вечная слава их памяти!”.